مقاله چیست و چگونه نوشته میشود ؟

دراین مقاله قصد دارم در مورد موضوع پر طرفدار این روز ها یعنی نوشتن مقالات صحبت کنم. در این روز ها که همه دیرمان شده است و حوصله متن های طولانی را هم کسی ندارد. پیدا کردن یک مقاله ی خلاصه و جامع میتواند باعث خشنودی در دنیا و آخرت بشود.

در امر نوشتن مقالات شما با فردی کنکجاو و علاقه مند به یادگیری و در عین حال بی حوصله و تنبل سر و کار دارید. تنظیم یا به عبارتی بهینه کردن متن در حالتی بین کافی بودن مطالب و زیادی طولانی نشدن. کار هر مقاله نویسی نیست.

 

مقاله چیست؟

مقالات ابزاری موثر برای برقراری ارتباط ایده ها و داستان های پیچیده به روشی دوستانه ، معتبر و آسان برای پیگیری است. به طور ساده تر شما قرار است متنی بنویسید که خواننده پس از مطالعه ی آن چیزی به داده های قبلیش اضافه شده باشد.

مقالات میتوانند در زمینه های بسیار متنوعی نوشته شوند : مقالات علمی ، مقالات پژوهشی ، مقالات آموزشی و هر زمینه دیگری که بتوان در مورد آن چند خطی صحبت کرد. نکته مهم در مورد نوشتن مقالات فقط نوشتن آن نیست هر فردی میتواند در زمینه ای که تخصصی دارد چندین صفحه متن بنویسید. شیوه نگارش و بیان مفاهیم است که تفاوت ها را بین یک مقاله نویس حرفه ای و غیر خرفه ای مشخص میکند.

 

چگونه مقاله بنویسیم ؟

 

              آموزش مقاله نویسی           

 

چگونه مقاله بنویسیم؟

همانطور که گفته شد برای نوشتن نیاز به تخصص است. شما قبل از نوشتن یک متن باید مطمئن باشید که در مورد آن موضوع به اندازه ی کافی اطلاعات دارید. در حدی که اگر فردی از شما در آن موضوع سوالی بپرسد بتوانید چند دقیقه ای برایش صحبت کنید.

خب پس در اینجا هر متخصصی در رشته خود مقاله چاپ میکند. پس مقاله نویسان چه شدند؟

درسته که برای نوشتن یک متن باید در مورد موضوعش اطلاعات جامعی داشت اما حتما که نباید یک متخصص بود. این وظیفه شماست که اطلاعات را جمع آوری کنید. چه از منبع همیشگی و عزیزمان Google چه از هر منبع دیگری. پس اگر در زمینه ای باید بنویسید اطلاعاتی ندارید، قرار نیست قدمی به عقب بردارید. برای شروع موضوع مقالتان را در گوگل سرچ کنید تا با خواندن چند مورد از مقالات مشابه کلیات امر را متوجه شوید. سپس میتوانید در منابع دیگر یا سایت های دیگر به دنبال مطالب جدید بگردید. مهم ترین نکته در امر نوشتن مقاله ننویسید که نوشته باشید، بنویسید که یاد بگیرید. شما بعد از نوشتن هر مقاله باید به یک متخصص کوچک در آن زمینه تبدیل شده باشید. اگر هنوز نمیدانید که موضوعتان دقیقا به چه معنی است پس قطعا نوشته شما هم اعتباری ندارد. چرا که شما به عنوان نویسنده مطلب چیزی از متن متوجه نشدید. یک خواننده چطور ممکن است چیزی متوجه شود ؟

 

ویژگی های نوشته خوب

به طوری کلی لیست کردن چندین ویژگی به عنوان خوبی خیلی کاره درستی نیست. مقاله باید به صورت ترکیبی و کلی تحلیل و بررسی شود. نکته ای ممکن است در مورد یک مقالع خوبی به حساب بیاید در حال که مقاله دیگری را بی ارزش کند. اما از آنجایی که افراد معمولا با لیست های مرتب بهتر ارتباط برقرار میکنند مواردی چند از ویژگی های یک مقاله ی خوب را در پایین برایتان ارائه میکنم:

 1. از اضافه گویی به شدت بپرهیزید.
 2. جامعیت متن را حفظ کنید.
 3. فقط روی رفع نیاز خواننده تمرکز داشته باشید.
 4. با پاراگراف بندی و هدینگ بندی مناسب از خستگی مخاطب جلوگیری کنید.
 5. شیوایی و خوانایی را فراموش نکنید.
 6. مطالب یونیک و نو بنویسید. ( اگر قرار است کپی کنید اصلن چرا مینویسید؟ )

نکته مهم در امر تعیین چارچوب برای مقالات توجه به نوع مخاطبان است. اینکه چه قشری از جامعه با چه رده سنی یا با چه تحصیلاتی قرار است مقاله شما را بخوانند. پس از تعیین مخاطب میتوان لحن سخن یا عمق کلمات را تعیین کرد.

به طور کلی اگر مقاله ای خوب نوشته شود خواننده باید از خواندن آن لذت ببرد. در نمونه های اولیه میتوانید از اطرافیان در مورد نوشته های خود بپرسید. یا حتی از افراد غریبه نظر سنجی کنید.

 

مقاله چیست ؟

 

افزایش مهارت مقاله نویسی

 • هر چه بیشتر بنویسی بهتر میشوی. این نکته بدیهی ولی مهم است که ذکر شود. اگر میدانستید و تکرار کردم عذرخواهم. پس اولین امر در بهبود مهارت تجربه است. در کنار این مورد میتوان موارد دیگری را افزود.
 • قبل از شروع مقاله موضوعات را مشخص کنید. با این روش مسیر فکری روشنی در طول نوشتن خواهید داشت و میتوانید بهتر موضوعات را در کنار هم قرار دهید. منظورم از موضوعات همان هدینگ های متن هستند.
 • پس از تمام کردن متن حتما آن را دوباره مطالعه کنید و در صورت نیازی بخش هایی را ویرایش کنید.
 • خواندن زیاد میتواند نوشتن شما را تقویت کند. مقاله های خوب خوانید تا شیوه های نگارش را یاد بگیرید.
 • برای یاد گرفتن تمام این موارد به علاوه کلی موارد دیگر به صورت ویدیویی به آموزش مقاله نویسی مراجعه کنید.