برنامه ریزی مالی و شغلی برای ثروتمند شدن پس از بازنشستگی

بازنشستگی ثروتمند – چطور برای دوران بازنشستگی خود برنامه ریزی کنیم ؟ یکی از دغدغه‌های دوران بازنشستگی، امنیت مالی و رفاه است. مسأله‌ای که ریشه در شکل و سبک زندگی اقتصادی امروز ما دارد. جمله معروفی است که چگونه پول درآوردن آدم‌ها را پولدار نمی‌کند؛ بلکه چگونه خرج کردن است آدم کهرا پولدار می‌کند. این مسأله را می‌توان به دوران بازنشستگی هم تعمیم داد. نگاه امروز ما به درآمدها ، هزینه‌ها و برنامه‌ریزی مالی است که آینده اقتصادی‌مان را در دوره بازنشستگی تأمین خواهد کرد. دکتر علی شاه‌حسینی در این شماره ازاهمیت و چگونگی این برنامه‌ریزی صحبت می‌کند.

* اهمیت برنامه‌ریزی مالی برای دوران بازنشستگی

می‌گویند هر زمان که قرار است درباره یا برای قشر و سن خاصی صحبت کنید، بهتر است اول با خود آنها صحبت کنید تا متوجه شوید چه تجربیاتی دارند؛ بعد به این موضوع بپردازید. اگر از هر بازنشسته‌ای بپرسید که اگر امکانش بود به گذشته بازگردد، چه می‌کرد؛ جواب خواهد داد که حتماً برای امروز خودم برنامه‌ریزی می‌کردم و به فکر امروزم بودم. بیشتر آنها می‌گویند هیچ وقت فکر نمی‌کردم به این سن برسم. متأسفانه بعضی افراد با این تفکر زندگی می‌کنند که تا فردا کی زنده و کی مرده است؟! این تفکر درستی نیست. اگر همه ما فکر کنیم که حالا حالاها زنده خواهیم بود ، یک روز به بن‌بست نخواهیم رسید. بنابراین برنامه‌ریزی مالی برای دوران بازنشستگی را باید از همین امروز انجام دهیم. نکته مهم و جالب اینجاست که حدود ۴۰ درصد بازنشستگان تأکیدشان بر لزوم و حتمی بودن داشتن برنامه‌ریزی مالی است. اگرچه باید در همه موارد این برنامه‌ریزی و آینده‌نگری باشد. مثلاً به بهداشت و سلامت فردی اهمیت داد تا در دوران بازنشستگی که به عبارتی مترادف با آغاز سالمندی است دچار مشکل نشد و…

اما توجه به اهداف مالی هم اهمیت و جایگاه ویژه خاص خودش را دارد. قطعاً داشتن اهداف و برنامه‌های مالی مانند یک سرمایه‌گذاری امن و سودده راه بسیار مناسبی است.

* تفکر متفاوت جوامع

در جوامع توسعه‌یافته، به حدی با برنامه‌ریی و تفکر مالی به پیشواز دوران بازنشستگی می‌روند، که مشتاقانه منتظر هستند این دوران برسد تا بتوانند از آن به عنوان فرصتی برای تفریح ، گردش و سفر استفاده کنند؛ اما در جامعه‌ای مانند جامعه ما متأسفانه پس از رسیدن به بازنشستگی، تازه به دنبال کار دیگری هستند تا امورات‌شان بگذرد.

* دوری از لحظه خطر

خطرناک‌ترین زمان برای برنامه‌ریزی مالی دوران بازنشستگی زمانی است که ما بازنشسته شده‌ایم و تازه به فکر افتاده‌ایم که چه باید بکنیم. نکته اساسی این است هر کس در هر سنی شروع به کار می‌کند با دریافت اولین درآمد خود باید شروع به پس‌انداز کند. باید بدانید اگر می‌خواهید دوران بازنشستگی و از کار افتادگی‌تان فرصتی برای آرامش و استراحت باشد، از همان اولین کسب درآمد به فکر پس‌انداز و برنامه‌ریزی مالی برای آن ایام باشید.

* مهم: پس‌انداز تنها نباید پولی باشد؛ باید سرمایه‌گذاری در یک زمینه و حوزه کاری نیز باشد. در واقع باید بذری را کاشت تا همزمان با دوره چندین ساله کاری‌مان آن را آبیاری کرد تا تبدیل به درخت تنومندی بشود و هنگامی که بازنشسته شده‌ایم و دیگر نمی‌توانیم کاری انجام بدهیم، زیر سایه آن درخت تنومند تدبیر و ژرف اندیشی خود استراحت کنیم.

* سرمایه‌گذاری با کمک مشاور

در طول تاریخ و به تجربه به این باور رسیده‌ایم که هیچ چیزی ارزان ترنشده است بلکه گران‌تر هم شده است. قطعاً اگر از حالا چیزی بخریم، طی ۲۰ سال آینده قیمت و ارزش آن افزایش خواهد یافت؛ اما مهم این است چیزی بخریم که طی زمان مستهلک نشود. برای مثال نباید خودرو بخریم؛ چون به مرور و بعد از مدت طولانی مثلاً ۲۰، ۳۰ ساله مستهلک شده و کهنه می‌شوند و به آن ارزش افزوده‌ای که باید برسند، نمی‌رسند.

* نکته: آنچه در فرهنگ ما هنوز جا نیفتاده این است که ما باید در زمینه سرمایه گذاری از کمک مشاور مالی استفاده کنیم تا بدانیم چطور ، چقدر و کجاها سرمایه‌گذاری کنیم. به همین علت عدم بهره کیری از مشاور است که بعضی افراد اگرچه درآمد خوبی دارند؛ اما پس از رسیدن به بازنشستگی و تمام شدن عمر کاری‌شان، دیگر توان مالی خود را هم از دست می‌دهند. با وجود یک مشاور مالی با تجربه حتی اگر درآمد متوسطی هم داشته باشیم، می‌توانید دوران بازنشستگی امن و راحتی داشته باشید.

* سبدهای خانوادگی و شخصی

در زمینه پس‌انداز برای دوران بازنشستگی دو شکل اصلی وجود دارد:‌اول برای خانواده و بعد برای شخص خودمان. تعارف را باید کنار گذاشت. درست است که زن و مرد در خانواده در مفهوم و قالب «یک» خانواده زندگی می‌کنند؛ اما هر کدام برای دوران بازنشستگی هدف و برنامه خود را دارند. ممکن است مرد بخواهد به جهان‌گردی بپردازد اما زن دوست داشته باشد به کارهای خیریه بپردازد. برای آن که در آن مرحله دچار تناقض و سردرگمی نشویم، بهتر است از همین حالا برای آینده و دوران بازنشستگی سه سبد پس‌انداز داشته باشیم؛ برای خانواده، برای مرد و برای زن. هر کدام از ما حق داریم برای دوران پیری خودمان سرمایه‌گذاری داشته باشیم. اهمیت این موضوع زمانی خود را نشان می‌دهد که مثلاً خانمی  پس از فوت همسرش و شصت سال زندگی کردن در یک خانه در حالی که تمام دلخوشی‌اش آن خانه است هنگام تقسیم ارث سرگردان شده و دوباره به مستأجری می‌افتد، آن هم در دوره‌ای که نیاز به امنیت روانی و مالی دارد. به هر حال قانون را که نمی‌شود تغییر داد؛ اما عقل و اندیشه ما چیز دیگری می‌گوید: شما با یک پس‌انداز مناسب قبل از دوره بازنشستگی حتی اگر چنین مشکلی برایتان پیش آید، دچار وحشت و نگرانی نشده و با فراغ خاطر زندگی را سپری خواهید کرد .

* آینده ما یا فرزندان؟ مسأله این است!

ما اساساً نمی‌توانیم فرهنگ‌مان را براساس فرهنگ کشورهای دیگر تغییر بدهیم. همین مسأله در سرنوشت مالی و آینده‌نگری اقتصادی‌مان در دوران بازنشستگی هم نقش دارد. یک پدر و مادر ایرانی در مورد فرزندانش همیشه دغدغه دارد که قطعاً بخشی از آن مسائل مالی است. در فرهنگ ما، والدین پس از ازدواج فرزندان، نه تنها نگران مسأله مسکن آنها هستند؛ بلکه نگران مسائل رفاهی‌ مانند خودرو و… آنها هم هستند. حتی نگران آینده نوه‌های خود هم هستند. برای مثال خانه  بچه ها بعد از ازدواج نزدیک منزل پدربزرگ و مادربزرگ است تا حتی بتوانند از نوه‌ها نیز نگهداری کنند. این امری پسندیده و جالب است؛ اما یک ضرورت نیست. در واقع به علت همین پیوندهای عاطفی است که در جامعه ما سالخوردگان دچار ناراحتی‌های روحی و روانی کمتری هستند و سرای سالمندان در جامعه ما رونق کشورهای دیگر را ندارد. اما مهم این است که ما نباید خود را قربانی و یا ناخواسته فدا کنیم. این که ما خود را از آرامش دور کرده و به فکر عاقبت مالی و بازنشستگی‌مان باشیم که فرزندان و نوه‌ها در رفاه باشند، زیاد جالب نیست و توصیه نمی‌شود. به همین علت در زمینه پس‌انداز از دوران جوانی، حتماً برای فرزندمان هم سبد پس‌اندازی باز کنیم.

* مهم: اگر تنها به فکر دوران دور باشیم، حال و لذت زندگی را از دست می‌دهیم. پس‌انداز به معنای لذت نبردن در زندگی امروزمان نیست. ما باید مازاد درآمد‌مان را مدیریت کنیم و در هزینه‌ها تا آنجا که می‌شود و منطقی است صرفه‌جویی کنیم؛ چون روزی مجبور خواهیم شد که به‌اصطلاح اصلاً نخوریم. در حال حاضر باید کمتر بخوریم و  اقتصادی بپوشیم تا بتوانیم به زندگی تداوم ببخشیم. افرادی که اصراف می‌کنند حتماً روزی دچار مشکل مالی و حتی روحی و روانی و به تبع آن جسمی  خواهند شد.

باید خوب خورد، خوب پوشید، تفریح کرد، کمک کرد و در یک کلام خوب زندگی کرد؛ اما اصراف نکرد و مازاد درآمد را بعد از کسر هزینه‌ها برای فردا پس‌انداز کرد.

* ماجرای مرغ و جوجه عقاب

می‌گویند روزی عقابی در لانه یک مرغ تخم می‌گذارد و می‌رود. مرغ از تخم عقاب نگهداری کرد و بعد از مدتی جوجه عقاب به دنیا می‌آید. از آنجا که مرغ برای یافتن غذا به زمین نوک می‌زد، جوجه عقاب هم از او یاد گرفتو به زمننوک زد. مدت‌ها گذشت. یک روز جوجه عقاب، پرنده بزرگی را در آسمان دید و از مرغ پرسید که این پرنده چیست؟ مرغ به او گفت که آن عقاب است و توانمندی‌اش با ما فرق دارد. عقاب را خدا طور دیگری آفریده که می‌تواند در اوج پرواز کند؛ اما ما مرغیم و مثل او نیستیم. برای همین تو باید به زمین نوک بزنی و کاری به کار آن نداشته باشی…. اما من می‌خواهم بگویم خیلی از ماها عقاب هستیم و به اشتباه به زمین نوک می‌زنیم؛ چون خود و توانمندی‌های حقیقیمان را نشناخته‌ایم. به همین علت قانع شده‌ایم و  به آب باریکه حقوق کارمندی و کارگری دل بسته‌ایم. در حالی که حتماً باید در کنار این درآمد ماهانه همیشگی، به فکر یک منبع مالی دیگری هم بود تا بتوانیم خود را به خوبی تأمین کرده و حتی به دیگران هم کمک کنیم. یادمان باشد ما به این دنیا نیامده‌ایم که فقط برای خودمان زندگی کنیم. کارهای خیریه بخشی مهم از نگاه مالی آدم‌هایی است که به ثروت رسیده‌اند یا برای آن تلاش می‌کنند. تفکر قانع بودن به شکلی که چون من در بازنشستگی آب باریکه‌ای دارم پس دیگر نباید به فکر برنامه‌ریزی مالی باشم، اشتباه است.

* استفاده از قدرت شراکت خانوادگی

توصیه می‌شود که برای پس‌انداز دوران بازنشستگی صرفاً پول نقد نگه نداریم یا تنها در بانک سپرده پس‌انداز باز نکنیم؛ چون به تدریج ارزش آن در طی زمان چندین ساله کم می‌شود. بنابراین باید در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرد. به این علت که سرمایه ما کم است بهترین راه این است که برای شروع یک تعاونی فامیلی و خانوادگی راه انداخت و از مزایای مشارکت مالی استفاده کنید. در یک مثال روشن، حدود ۱۱ سال پیش ۵ باجناق هر کدام ۲۰۰ هزار تومان پول وسط می‌گذارند و ویلایی در شمال به مبلغ ۱ میلیون تومان می‌خرند. قیمت این ویلا در حال حاضر ۲۳۰ میلیون تومان شده است. در آن زمان ۲۰۰ هزار تومان حقوق ۲ ماه هر کدام از آنها بود؛ حالا اگر هر کدام از آنها ماهی ۱ میلیون تومان بگیرند، ببینید سهم هر کدام از این ویلا نسبت به حقوقی که می‌گیرند و سرمایه‌ای که گذاشتند در این ۱۱ سال چقدر افزایش یافته و چند برابر شده است. توصیه نمی‌کنم که شما هم حتماً بروید ویلا بخرید؛ مهم مشارکت درسرمایه‌گذاری است. به هر حال هیچ کدام‌شان با ۲۰۰ هزار تومان نمی‌توانستند چیزی بخرند اما وجود این تعاونی و شراکت خانوادگی منجر به یک سینرژی و هم افزایی شد.

* بازنشستگی؛ شروعی دوباره

بسیاری از آدم‌ها تازه پس از رسیدن به دوران بازنشستگی سعی می‌کنند سرمایه جمع‌آوری‌ شده‌شان را به گردش بیندازند و می‌گویند حالا که فراغت بیشتری دارم، می‌توانم بهتر فکر کنم. حال با این فکر و سرمایه که دارند شروع به کار می‌کنند. به نوعی اگر سرمایه جمع شده‌شان چیزی مانند یک گلوله برف باشد حال در دوران فراغ بال بازنشستگی می‌توانند آن را بغلطانند و  به گلوله بزرگ‌تری تبدیل کنند. بازنشستگی به معنای سکون مالی نیست و ضمناً دورانی برای بهره بردن از پول و امکانات هم نیست. در این مقطع می‌توان با برنامه‌ریزی مفید سرمایه موجود را افزایش داد. البته از اینجا به بعد دیگر صرفاٌ نیاز نیست که درگیر مسائل مالی شویم  بلکه یک حس روحی و لذت روانی است. به همین علت است که بعضی سالمندان اصلاً درباره مرگ صحبت نمی‌کنند و نگاه امیدوارانه‌ای دارند. این امیدواری در زندگی در مسأله مالی هم هست و باید باشد. سرمایه یکی از ثروتمندان جهان به حدی است که حساب کرده بودند اگر از همان لحظه ۳۰۰ سال دیگر زندگی کند و در این مدت دیگر کار نکند و دقیقه‌ای یک میلیون تومان هم هزینه کند، پولش کفاف خواهد داد. به او گفته بودند با این حساب حاضری دیگر کار نکنی، او جواب داده بود من برای پول کار نمی‌کنم؛ بلکه برای لذت آن و اثرگذار بودن و در کل برای« بودن» می‌کنم.

اگر در زندگي افراد موفق مطالعه كرده باشيد متوجه مي شويد كه اكثريت آنها بيشتر با شكست مواجه شده اند تا با موفقيت. ولي آنها يك تفاوت اساسي دارند و آن پافشاري در رسيدن به هدف است. هر بار كه فرد موفق به مانعي برخورد مي كند يا شكست مي خورد دوباره باز مي گردد و باقدرت بيشتر ادامه مي دهد و در نهايت به آن موفقيت بزرگ مي رسد. بله در پشت هر موفقيت بزرگ شكستهاي كوچك و بزرگي وجود دارند كه آن فرد اگر در راه خود ثابت قدم نبود و بعد از هر كدام از آن ناكامي ها متوقف مي شد اكنون صاحب چنين موفقيتي نبود.

به عنوان مثال كلنل ساندرز پس از بازنشستگی براي بدست آوردن بهترين دستور پخت جوجه سرتاسر ايالات متحده آمريكا را رانندگي كرد و در ۱۰۰۹ تا از آن رستورانها آن چه را كه مي خواست نيافت ولي اكنون مرغ سوخاري او در تمام دنيا طرفدار دارد.

بايد توجه داشته باشيد كه روشهاي خود را هميشه مورد ارزيابي مجدد قرار دهيد چون هميشه راه بهتري وجود دارد. اگر كاري را اشتباه انجام داده ايد. اكنون وقت تغيير روش است. با هر بار بازنگري كار خود چيزهاي جديدي مي آموزيد. و راه جديدتري براي رسيدن به هدف پيدا مي كنيد.

امروز روزي است كه بايد سفر خود را آغاز كنيد. از سماجت و پافشاري امروز  براي موفقيت فردا استفاده كنيد.

تخمین میزان نقدینگی مورد نیاز در زمان بازنشستگی

تجربیات قبلی بدست آمده، نشان می‌دهد که در دوران بازنشستگی حداقل به %70 تا %80 درآمد زمان قبل از بازنشستگی خود نیاز دارید تا قادر به حفظ روند عادی زندگی خود باشید. البته به تناسب اهدافی که برای دوران بازنشستگی خود دارید ممکن است به میزان درآمد کمتر و یا بیشتری نیاز داشته باشید. ممکن است در دوران بازنشستگی دارای هزینه‌های کمتری باشید. بطور مثال : بحای دو اتومبیل از یک اتومبیل استفاده کنید تا هزینه‌های رفت و آمد شما کاهش یابد، و از همه مهم‌تر اینکه در دوران بازنشستگی دیگر نیازی به پس انداز کردن برای دوران بازنشستگی ندارید!

از سوی دیگر دوران بازنشستگی ممکن است پرهزینه نیز باشد اگر درصورتیکه قصد سفرهای پرهزینه و پرکردن زمانهای فراغت خود را با تفریحات گران داشته باشید.

آنچه که نباید فراموش کرد تأثیر تورم در این اعداد است، ده هزار دلار امروز با ده هزار دلار در ده سال دیگر که بازنشسته خواهید شد، دارای ارزش نقدینگی برابر و قدرت خرید یکسان نخواهد بود. در نظر گرفتن این تورم به کارآیی برنامه شما کمک خواهد کرد و درصورت فراموشی آن برنامه بازنشستگی بازده خوبی نخواهد داشت. برای این منظور و مقابله با تورم باید تا حد امکان پس انداز خود را افزایش دهید و مبالغ فوق را در سرمایه گذاری های مشارکت دهید که بازگشتی مناسب در طولانی مدت خواهند داشت، تا تأثیر تورم را خنثی کرده و یا به میزان قابل توجهی کاهش دهند. مهم‌تر از تمام موارد فوق، گروهی از اتفاقات خاص و غیر منتظره است که می‌تواند بر هزینه‌های شما در این دوران بیفزاید.

اتفاقات خاص و تأثیر آنها در نیازهای زمان بازنشستگی

متخصصان برنامه ریزی بازنشستگی و برنامه ریزی مالی توجه شما را به این نکته جلب می‌کنند که ” هزینه‌های نگداریهای خاص و هزینه‌های مراقبت های خاص پزشکی در دوران سالمندی به معنی نیاز به نقدینگی بیشتر در دوران بازنشستگی است.” موارد زیراتفاقاتی هستند که می‌توانند تأثیر بزرگی در برنامه ریزی بازنشستگی شما بگذارد.

 • ازکار افتادگی
 • مراقبتهای خاص دوران سالخوردگی
 • بیماریهای خاص و مراقبتهای ویژه پزشکی
 • فوت یکی از اعضای اصلی خانواده و تأثیر آن در درآمد و منابع مالی خانواده


هر یک از اتفاقات فوق اگر پیش از زمان بازنشستگی اتفاق افتند، می‌توانند اثر بزرگی در روند تکمیل و حصول به اهداف مورد نظر داشته باشد و اگر در زمان بازنشستگی اتفاق افتند، نقدینگی مورد نیاز زمان بازنشستگی را بسرعت مصرف کرده و فرد را در محدودیت مالی بزرگی در آینده دور یا نزدیک قرار می‌دهد.

برای تامین هزینه‌های فوق باید تدابیر خاصی اتخاذ گردد تا در زمان وقوع این موارد، هزینه‌های آن بر روند برنامه بازنشستگی حداقل تأثیر منفی را بگذارد. انتخاب یک بیمه مناسب که برای موارد فوق طراحی شده است، به تامین این هزینه‌ها کمک خواهد کرد.


منابع تامین این نقدینگی ها

روشهای مختلفی برای تامین هزینه‌های فوق وجود دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مزایای بازنشستگی دولتی OAS (Old Age Security)
 • (Canada Pension Plan) CPP
 • سرمایه گذاری های Registered (مانند RRSP)
 • برنامه خاص گروهی از کارفرمایان برای کارمندان
 • سرمایه گذاری های Non-registered
 • Insurance plans
 • از محل حساب پس انداز
 • و یا از محل هر دارایی دیگری از دارایی ها


مزایای دولتی بازنشستگی OAS به اکثر کانادایی ها که دارای حداقل شرایط لازم باشند و به سن 65 سالگی رسیده باشند تعلق می‌گیرد و CPP از سن 60 سالگی و به افرادی تعلق می‌گیرد که در زمان اشتغال خود مبلغی را از درآمد خود و تحت عنوان CPP پرداخت کرده اند. (با تغییراتی در بسیاری کشورها وجود دارد)

با توجه به محدودیت میزان OAS و کافی نبودن CPP برای هزینه‌های دوران بازنشستگی باید به منابعی دیگری برای این هزینه‌ها توجه کرد. برای همین منظور دولت کانادا با در نظر گرفتن مزایای مالیاتی برای کسانی برای دوران بازنشستگی خود پس انداز می‌کنند، سعی در تشویق افراد برای تامین هزینه‌های بازنشستگی دارد که پس انداز دوران بازنشستگی RRSP از این موارد است. (با تغییراتی در بسیاری کشورها وجود دارد)

گروهی از کارفرمایان با فراهم کردن برنامه‌هایی مانند دادن سهام موسسه به کارمندان و شریک کردن کارمندان در سود موسسه، به‌عنوان کمک هزینه‌هایی برای دوران پیش از بازنشستگی و یا زمان بازنشستگی فراهم می‌کنند.

در مواردی و بدلایلی از جمله شامل نشدن یکی و یا مواردی از موارد فوق و یا محدودیت در پس انداز دوران بازنشستگی RRSP ، می‌توان از سرمایه گذاری های Non-registered و یا بیمه‌های متناسب (Insurance plans) برای رفع کمبود های نقدینگی در زمان بازنشستگی و یا نیازهای خاص دوران پزشکی آن دوران استفاده کرد.

زمان آغاز برداشت از منابع بازنشستگی و چگونگی برداشت و صرف آنها

برای برای برداشت از پس انداز بازنشستگی خود نیز برنامه ریزی کنید. باید توجه داشته باشید که نیاز دارید تا مدت نزدیک 20 سال و یا حتی بیشتر از مبالغ موجود در حسابهای بازنشستگی خود استفاده کنید. بهمین جهت باید خود را از هرگونه کمبود مالی در دوران فوق محافظت کنید. داشتن یک برنامه مناسب برای برداشت از حسابهای مربوطه کمک خواهد کرد تا یک درآمد ثابت و مناسب برای تمام سالها و دوران بازنشستگی خود داشته باشید و با کاهش منابع مالی مواجه نشوید.

یک برنامه مناسب برای برداشت از موجودی های بازنشستگی، اجازه می‌دهد تا درآمد مشمول مالیات شما کاهش یابد و قادر باشید از مزایایی مالیاتی برای دوران سالمندی و مزایایی مالیاتی مربوط به درآمد از محل Pension خود از حداکثر استفاده سود ببرید. با نزدیک شدن به دوران بازنشستگی خود سعی کنید مدیریت سرمایه و دارایی های خود را درحد امکان ساده و یکپارچه کنید. برای این منظور با در هم ادغام کردن و متمرکز کردن مدیریت و برنامه‌های مرتبط با سرمایه گذاری مختلف، حسابهای پس انداز و بیمه‌های مربوطه دوران بازنشستگی، دوران فوق را آسوده تر و راحت تر بگذرانید.

همه بخوبی به این نکته واقف هستیم که داشتن یک استراتژی و برنامه مناسب برای پس انداز برای دوران بازنشستگی بسیار اهمیت دارد ولی آنچه که اکثر افراد فراموش می‌کنند، برنامه ریزی برای دورانی است که قصد برداشت از این مبالغ را دارند با به مصرف مخارج دوران بازنشستگی برسانند.

مشاوران مالی و سرمایه گذاری به نرم افزارهایی برنامه ریزی مالی دسترسی دارد که به شما در محاسبه هزینه‌های فعلی و هزینه‌های دوران بازنشستگی کمک می‌کند.این نرم افزار قادر است تا تأثیر تخمینی تورم و رشد سرمایه گذاری های شما را در آینده نشان دهد. از سوی دیگر مشاور شما قادر است تا میزان مخارج و هزینه‌های تخمینی شما را با درآمد دوران مشابه مقایسه کرده و مواردی را که نیاز به بازنگری دارد و روشهای بازنگری را برای شما مشخص کند.

می 23, 2019

3 پاسخ به "برنامه ریزی مالی و شغلی برای ثروتمند شدن پس از بازنشستگی"

 1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

 2. ممنون بابت انتشار این مطلب خوب.

 3. Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

ارسال یک پیغام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

© 2018 | همه حقوق برای لیندااپ محفوظ است.